Světové kuchyně – Itálie: chuťová symfonie no.1

5 min. čtení

Itálie je země, která je známá nejen svými krásami, ale také svou kuchyní. Dnes se podíváme v rámci cyklu “Světové kuchyně” na tu italskou. Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě. Její historie sahá až do dob Etrusků, Řeků a Římanů. Byla ovlivněna i arabskou, židovskou a francouzskou kuchyní.  Dnes se můžeme těšit na různé druhy masa a ryb, zeleninu (uvařenou na mnoho způsobů), těstoviny (Itálie se může pyšnit více než 400 druhy), nádivky, zmrzliny (italské zmrzliny jsou považovány také za jedny z nejlepších), dezerty a mnoho dalšího.

Italská kuchyně se dělí na tři skupiny podle množství zemědělských plodin: severní, střední a jižní.

Například Milán (sever země) je známý díky rizotům, Bologna (střed země) je známá pro své tortellini a Neapol (jih země) se proslavila pizzami a špagetami. Vzniklo také mnoho různých druhů chleba, těstovin a různé variace v přípravě i ve vaření.

Italové vždy byli významnými obchodníky a ze světa si přiváželi znalosti a dovednosti, které zařazovali do své kuchyně. Suroviny, které objevili, začali pěstovat a zařazovat do svého jídelníčku. S objevením Nového světa dorazily do Itálie brambory, rajčata, paprika a kukuřice. Od té doby ve zdejší kuchyni zdomácněly a staly se součástí italské kuchyně.

Italský oběd (pranzo) se skládá z několika chodů a bývá vydatný. Začíná předkrmem (antipasto), pokračuje prvním chodem (primo), to bývá polévka, těstoviny nebo risotto, následuje druhý chod (secondo), to bývá masové nebo rybí jídlo. Oběd zakončuje káva s dezertem (dolci) nebo ovocem (frutta).

světové kuchyně

Italská kuchyně, to není jen pizza a těstoviny

 

Italská kuchyně je známá a oblíbená po celém světě. Nezáleží na tom, zda jste gurmán nebo jen občasný milovník dobrého jídla, italská kuchyně vás zaručeně osloví. Tato kuchyně je bohatá na chutě, tradici a kvalitu surovin a má mnohem více co nabídnout než jen pizza a těstoviny.

 

Představte si, že se ocitáte na malebném italském venkově, kde slunce září na olivovníky a vinice. Toto idylické prostředí je neodmyslitelně spojeno s italskou kuchyní, která využívá přírodní suroviny a tradiční metody přípravy. Italská kuchyně je proslulá svým vynikajícím olivovým olejem, bylinkami a sýry.

světové kuchyně

Jedním z nejvýznamnějších prvků italské kuchyně je čerstvost surovin. Zemědělské produkty, jako rajčata, bazalka a olivy, jsou používány ve své nejlepší formě. Italská kuchyně zdůrazňuje jednoduchost a autentičnost, což znamená, že kvalita surovin hraje klíčovou roli. Díky tomu jsou pokrmy plné chuti a aroma.

 

Pokud jde o typická jídla, pizza a těstoviny jsou samozřejmě klasikou. Italská pizza je tenká a křehká s bohatou náplní, zatímco těstoviny se servírují v různých omáčkách a formách. Každá italská oblast má své vlastní speciality, jako je risotto v Lombardii, parmazán v Emilia-Romagna a prosciutto v Toskánsku. Nicméně, italská kuchyně nabízí mnohem více než jen tyto ikonické pokrmy.

 

Italové jsou vášniví o pečení a pekárnách v Itálii najdete bohatý výběr chlebů, koláčů a sladkostí. Tiramisu, cannoli, panna cotta a gelato jsou jen některé z dezertů, které si zamilujete.

světové kuchyně

Víno je dalším důležitým prvkem italské kuchyně. Itálie je domovem mnoha slavných vinařských oblastí, jako je Toskánsko, Piemonte a Sicílie. Zde se pěstují vína, jako je Chianti, Barolo a Nero d’Avola, která jsou známá po celém světě pro svou kvalitu a chuť.

 

Italská kultura a stravovací návyky jsou těsně spojeny. Italové tráví hodiny u stolu, jídlo je příležitostí k setkávání se s rodinou a přáteli. Tradiční italská večeře se skládá z několika chodů, které se podávají postupně, a je provázena dobrým vínem a rozhovorem.

 

Italská kuchyně není jen o jídle, ale také o životním stylu a tradici. Její jedinečná chuť a jednoduchost ji dělají oblíbenou po celém světě. Ať už máte rádi těstoviny, pizza, čerstvé ryby nebo lahodné dezerty, italská kuchyně vám nabídne nepřeberné množství chutí a zážitků. Nechte se unést do světa italské kuchyně a objevte její bohatství a autentičnost.

Buon appetito!

Zdroje: Wikipedia, Italský bedekr, Cestovatelký deník

Petr Pavelka https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce2

redaktor, fotograf, web admin, SEO optimalizátor, recenzent, gurmán a degustátor :)

moto: "život bez pití a dobrého jídla nemůže být nikdy dokonalý"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora