Jedinečné plzeňské pivo

4 min. čtení

Plzeňské pivo patří mezi jedno z nejuznávanějších a nejslavnějších piv na světě. Jeho jedinečnost spočívá v unikátní receptuře, tradici a nekompromisní kvalitě. V následujícím článku si přiblížíme, co činí plzeňské pivo tak výjimečným.

Historie plzeňského piva sahá až do 19. století, kdy bylo založeno slavné Plzeňské pivovar. V té době trápila město Plzeň problémy s výrobou piva, které bylo často zakalené a nekvalitní. V roce 1842 se ale věci změnily díky rozhodnutí sedmi měšťanů, kteří se rozhodli postavit nový pivovar a vyprodukovat pivo mnohem lepší kvality.

Klíčovou postavou ve vzniku plzeňského piva byl bavorský sládek Josef Groll, který byl najat na pozici hlavního sládka v novém pivovaru. Groll měl bohaté zkušenosti s výrobou piva a využil svého know-how k vytvoření zcela nového stylu piva. Použil nové technologie a procesy, včetně výroby ležáku (dolního kvašení) a použití světlého ječného sladu.

plzeňské pivo

To vedlo k vzniku slavného Plzeňského pilsneru, který byl světlý, jemně chmelený a s výraznou hořkostí. Plzeňské pivo si rychle získalo velkou popularitu a stalo se předchůdcem moderního ležáku. Díky svému jedinečnému charakteru a vynikající chuti rychle získalo mezinárodní uznání.

Dalším faktorem důležitým pro jedinečnost plzeňského piva je kvalita surovin. Plzeňský pivovar používá pouze ty nejvyšší kvality sladu, chmele a vody. Slad se vyrábí z nejkvalitnějšího českého ječného ječmene, který dává pivu charakteristickou sladovou sladkost. Chmel pochází převážně z českých oblastí, které jsou známé svým aromatickým a hořkým chmelem.

Dalším důležitým  je tradiční výrobní postup. Plzeňské pivo je stále vyráběno podle tradic a procesů zavedených Josefem Grollem. Pivo je leženo po dobu delší než 30 dní, což mu dává dostatek času na dokonalé zrání a vyzrání. Tím se dosahuje jemné a vyvážené chuti, stejně jako vynikající pohlcování oxidu uhličitého.

plzeňské pivo

Plzeňské pivo je také charakteristické svou zlatavou barvou a bohatou pěnou. Je dobře vyvážené, s příjemným ořechovým aroma a hořkým dozvukem. Jeho pitelnost a plnost chuti ho činí oblíbeným téměř po celém světě.

Pivo je krom toho že je skvělým nápojem má i zdravotní benefity jako je velký obsah vitamínů a minerálů.

Plzeň je nejen městem, kde toto pivo vzniklo, ale stalo se také symbolem kvality a dokonalosti v oblasti výroby piva.

Zdroj: Plzeňský pivovar, Wikipedie, Pexels.com

Petr Pavelka https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce2

redaktor, fotograf, web admin, SEO optimalizátor, recenzent, gurmán a degustátor :)

moto: "život bez pití a dobrého jídla nemůže být nikdy dokonalý"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora