Vinařské oblasti v České Republice

4 min. čtení

Vinařství v České republice má dlouhou tradici a rozmanitou historii. Země se může pochlubit několika vinařskými oblastmi, které nabízí skvělá vína a přitažlivou vinařskou turistiku. V tomto článku si představíme některé z nejznámější vinařské oblasti v České Republice.

V České republice existují dvě vinařské oblastiČechy a Morava. Každá z těchto oblastí má své specifické charakteristiky a výjimečná vína. Připravili jsme pro vás stručný článek o těchto vinařských regionech:

vinařské oblasti

Vinařská oblast Čechy

  • Litoměřická podoblast: Nachází se na severu Čech a je známá svými svěžími bílými víny.
  • Mělnická podoblast: Leží také v severní části Čech a nabízí vína s kořenitými tóny.

Oblast Čech je známa především produkce vinného moštu a šumivých vín. Významná regionální vinařská oblast v Čechách je například Roudnická oblast, která se specializuje na pěstování odrůd Müller-Thurgau. České šumivé víno se většinou vyrábí metodou tradičního zámečkového způsobu (tzv. “champenoise”) a je jak kvalitní, tak cenově dostupné.

Další zajímavá vinařská oblast v České republice je oblast Podkarpatské Rusi. Toto území, které se nachází na východě České republiky, je známo svým suchým a sladkým vínem, které se pěstuje na slunných svazích Karpat. Odrůdy Rulandské šedé a Sauvignon jsou v této oblasti velmi populární.

Vinařská oblast Morava

  • Znojemská podoblast: Znojemsko je známé svými kvalitními bílými i červenými víny.
  • Mikulovská podoblast: Mikulovsko je domovem aromatických vín s bohatým spektrem chutí.
  • Velkopavlovická podoblast: Zde se pěstují odrůdy s pozdním vyzráváním hroznů, což dává vysoce jakostní vína.
  • Slovácká podoblast: Slovácko nabízí různorodost odrůd a zajímavou chuťovou paletu.

Morava je hlavní oblastí českého vinařství. Nacházíte se zde několik podoblastí, které se liší svou polohou, půdou a klimatem.

vinařská oblast Morava

Oblast Slovácko je jednou z největších a nejznámějších vinařských oblastí na Moravě. Tato oblast je známa svými bílými víny, zejména Ryzlinkem vlašským a Veltlínským zeleným.

Další vinařskou oblastí na Moravě je Mikulovská oblast, známá pro své kvalitní šumivé víno z odrůd Muškát moravský. Morava je rovněž domovem více než 300 vinařských usedlostí, které nabízejí možnosti ochutnávání vína a vinařského turismu.

Každá z vinařských oblastí v České republice má své specifika a nabízí unikátní vína. Víno z Moravy je obecně považováno za kvalitní a světově uznávané, zatímco víno z Čech je cenově dostupnější a zaměřuje se především na domácí trh. Bez ohledu na to, kterou oblast České republiky si vyberete, budete mít možnost ochutnat vína té nejvyšší kvality která sbírají v poslední době jedno ocenění za druhým

Vinařství v České republice nabízí skvělé možnosti i pro vinařský turismus. Návštěvníci mohou navštívit vinařské usedlosti, absolvovat ochutnávky vína a prohlídku vinic. Mnoho vinařských oblastí také pořádá různé festivaly a soutěže, které přitahují jak místní obyvatele, tak turisty. Jsme sice malá země ale historie vinařství má u nás již dlouhé kořeny.

Vinařství v České republice má dlouhou tradici, a dnes patří k nejlepším vínům Evropy. Vyzkoušejte některé z těchto lahodných místních vín a objevte bohatství českých vinic! 🍇🍷

Zdroje: Wikipedia, Moravou na kole, Vinný almanach, Ministerstvo zemědělství

Petr Pavelka https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce2

redaktor, fotograf, web admin, SEO optimalizátor, recenzent, gurmán a degustátor :)

moto: "život bez pití a dobrého jídla nemůže být nikdy dokonalý"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora