Historie vzniku vína

5 min. čtení

Víno je jedním z nejstarších alkoholických nápojů na světě s bohatou historií. Jeho původ, historie vzniku vína a jeho výroby sahá až do dávných dob a má hluboké kořeny v různých kulturách a civilizacích. V následujícím článku vám představím stručný přehled historie vzniku vína. Historie výroby vína sahá až do doby starověkých civilizací, jako byly sumerská, egyptská a fénická. Starověký Egypt byl se svým údolím Nilu jednou z prvních oblastí, kde se pěstovaly révy a výroba vína byla rozšířená. Ve starověké Mezopotámii (dnešní Irák) sumerští obyvatelé používali víno při náboženských obřadech a považovali ho za dar bohů.

Termín víno pravděpodobně pochází z gruzínského slova „gvino“. Objev kvašení hroznů byl pravděpodobně náhodný, když se divoké hrozny v hliněné nádobě nebo měchu z kůže začaly vlivem vysokých teplot a přirozené oxidace kvasit. Výsledkem bylo první alkoholické víno , magický dar přírody který máme všichni tak rádi. 

 

Nejstarší svědectví o výrobě vína sahá do období mezi 6000 let př. n. l až 5000 let př. n. l. v Řecku. Vinařství se stalo součástí lidské kultury a tradice, a dodnes si uchovává svou vznešenost i ve světovém měřítku. Vzpomínka na ty první hrozny, které se proměnily v lahodné víno, je jako cesta časem – plná chutí, historie a radosti.

historie vzniku vína
amfora

 

Historie vína má kořeny hluboko v minulosti. První zmínky o víně pocházejí z 7. století před naším letopočtem a patří do Číny. Tehdy se vyrábělo víno z rýže, ovoce a medu. Skutečné víno vyrobené z hroznů však pochází z amerického státu Georgia a první zmínky o něm se datují do 6.století před naším letopočtem.  

 

Termín víno pravděpodobně pochází z gruzínského slova „gvino“. Objev kvašení hroznů byl pravděpodobně náhodný, když se divoké hrozny v hliněné nádobě nebo měchu z kůže začaly vlivem vysokých teplot a přirozené oxidace kvasit. Výsledkem bylo první alkoholické víno, magický dar přírody.

 

Řekové a Římané sehráli také klíčovou roli ve vývoji vinařství a výroby vína. Výroba a víno se staly součástí konzumace jejich kultury a společenského života. Řecké kolonie v jižní Itálii a Sicílii, stejně jako římská říše, rozšířily znalost vinařství do různých částí Evropy.

 

Na rozvoji výroby vína měl významný podíl i křesťanský klérus. Kláštery a opatství hrály důležitou roli ve středověkém vinařství. Mnichové byli často zodpovědní za pěstování rév, výrobu vína a uchovávání znalostí o vinařské technologii. Mnoho vinařských regionů na světě

víno

V průběhu času se technologie a postupy výroby vína neustále zdokonalovaly. Objevy a vynálezy, jako je použití sudů pro skladování a fermentaci vína, ovlivnily způsob, jakým bylo víno vyráběno a skladováno. Během průmyslové revoluce a zdokonalování dopravní infrastruktury se postupně zlepšovala distribuce a dostupnost vína.

 

V současné době je vinařství rozšířené po celém světě a každá vinařská oblast má své specifika, odrůdy a techniky. Nové vinařské regiony se objevují a začínají produkovat vynikající vína. Víno se stalo globálním fenoménem a oblíbeným nápojem po celém světě.

Výroba vína je komplexní proces, který vyžaduje pečlivou péči o révu a správné postupy při vinifikaci. Každý vinařský region má svou unikátní kombinaci klimatických podmínek, půdy a odrůd révy, což ovlivňuje charakter a chuť vína.  Stejné odrůdy vín z různých regionů pak mohou mít různé chuti a charakteristiky a proto tak rádi ochutnáváme a porovnáváme nová vína. Veltlín z Moravy jistě bude chutnat jinak než veltlín od Mělníka. Historie vzniku vína je fascinující a plná zajímavých příběhů a událostí. 

O víně by se dalo napsat jistě mnoho dalších a zajímavých příběhů. Víno je tím nápojem, který si nás za ta tisíciletí již plně podmanil. Stále objevujeme nové chuti, vznikají stále i nová vína s netypickými chutěmi, neustále se kříží nové odrůdy a zakládají nové vinice.  Budoucnost má tedy víno zajištěné. Do budoucna se tak můžeme těšit na nové odrůdy i nové chutě.

Zdroj: Wikipedie, Povídání o víně, Morava 

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora