Private Reserve METAXA Orama Příběh o slibné budoucnosti

6 min. čtení

Uvedení Private Reserve METAXA Orama na trh znamená pro společnost METAXA nový milník v její historii: přichází nový Metaxa Master a společně s ním se otevírá nová kapitola příběhu udržitelnosti. Konstantinos Kalpaxidis se stává šestým Metaxa Master v historii, když na této pozici vystřídá Constantina Raptise. Společnost METAXA přijímá dlouhodobá opatření, která mají pomoci zajistit budoucnost vinic zaměřených na muškátová vína na ostrově Samos.Společnost Metaxa představila Private Reserve METAXA Orama při příležitosti oslav nástupu nové osobnosti s titulem Metaxa Master, což nastává jen jednou za generaci. METAXA současně oslavuje novou vizi udržitelnosti společnosti. Po prvé v 135leté historii společnosti spolupracují dva lidé s titulem Metaxa Master – současný i budoucí – aby se společně podepsali pod nový produkt. Nová verze Private Reserve ztělesňuje výjimečnou a bohatou chuť řeckého nápoje METAXA. Jedinečnost řemeslného zpracování zároveň prohlubuje závazek společnosti k udržitelnosti. Začíná se psát příběh o slibné budoucnosti.

 

Zachování odkazu

METAXA Private Reserve je první originální dílo, které vytvořil pátý Metaxa Master Constantin Raptis v roce 1992. Symbolicky se tak stane výchozím bodem pro Konstantina Kalpaxidise, který jako šestý Metaxa Master bude střežit a rozvíjet dědictví této značky.

Jednou ročně v jediné šarži se směsmi, které dosáhly dokonalý vrchol výraznosti chutí, se na trh uvádí nová Private Reserve a to už po tři desetiletí.

„METAXA Private Reserve je sofistikovaným vyjádřením osobitého stylu naší společnosti. Vzniká spojením muškátových vín ze Samosu s jemnými vyzrálými vinnými destiláty a středomořskými bylinkami. Delší doba společného zrání všech ingrediencí ve velkých dubových sudech dává vyniknout jemnosti a aromatické intenzitě tohoto výjimečného nápoje,“ říká Costas Raptis.

Stejně jako Costas Raptis a všichni s titulem Metaxa Master před ním, i Konstantinos (Kostis) Kalpaxidis v sobě spojuje zkušenosti vinaře, lihovarníka a sklepmistra. Kostis je také agronomem a získal vzdělání v oblasti pěstování révy. Přináší tak další zručnost, úzce spolupracuje s pěstiteli révy, podporuje je a radí jim při zavádění udržitelných postupů.

„Mým úkolem je pokračovat v budování Costasova odkazu a zachovat řemeslnou kvalitu a konzistenci jedinečného produktu METAXA pro další generace. V důsledku klimatických změn je to však stále náročnější. Proto je mou ambicí vyrábět produkty značky METAXA udržitelnějším způsobem,“ vysvětluje Konstantinos Kalpaxidis.

Předáním pochodně tak oba pánové z pozice Metaxa Master vytvářejí most mezi dědictvím, řemeslnou zručností, inovacemi a udržitelností.

Zachování přírodního dědictví ostrova Samos

Svěží ostrov Samos ležící v Egejském moři je úzce spojen se srdcem společnosti a zásadní pro tvorbu destilátů. Právě na jeho horských vinicích se pěstují sladké a aromatické muškátové odrůdy. Samos, oáza nedotčené přírody a biologické rozmanitosti, je ideální pro pěstování vysoce kvalitních hroznů.

V zájmu zachování tohoto cenného terroir spolu s biodiverzitou ostrova zavedla společnost METAXA řadu iniciativ na podporu místních pěstitelů révy při přechodu od konvenčních k udržitelným zemědělským postupům. Podpora zdravější půdy a bohatší biologické rozmanitosti je totiž pro vinice zásadní nejen dnes, ale i do budoucnosti. Cílem společnosti METAXA je, aby do roku 2027 byly všechny hroznové odrůdy Muškát, které z ostrova získává, certifikovány jako udržitelné.

V čele této iniciativy stojí spolek „METAXA Orama Collective“, skupina pěstitelů révy pojmenovaná podle řeckého slova Orama, které znamená vize. Společnost METAXA poskytuje spolku pěstitelů révy poradenství ohledně přechodu na agroekologické postupy. V čele tohoto projektu stojí vlastní vinice společnosti METAXA LIKNON nacházející se na ostrově Samos, která do konce tohoto roku získá certifikaci ekologická vinice. Vzhledem k hornatému charakteru ostrova Samos se pěstování provádí výhradně ručně, což vyžaduje více času a úsilí. Společnost nabízí vyšší ceny za hrozny vypěstované spolkem vinařů a dodatečnou kompenzaci těm, kteří pěstují ekologicky. V konečném důsledku je cílem sjednotit spolek v silnější komunitu, která bude připravena na budoucnost.

Private Reserve METAXA Orama

Nová Private Reserve Orama je první z řady METAXA, která obsahuje vína z udržitelně pěstovaných hroznů odrůdy Muškát z ostrova Samos.

Tento nový produkt je ukázkou společného řemeslného umění a touhy nabízet udržitelnější produkt.

Závazek společnosti METAXA k udržitelnosti byl také zohledněn při výrobě obalu. Tentokrát byla láhev Private Reserve upravena tak, aby byla lehčí, a dárková krabička kompaktnější, čímž se oproti předchozímu balení snížily emise CO2 o 104 %.

Dokonalý odraz ambicí společnosti METAXA

Private Reserve METAXA Orama se zaměřuje na milovníky a znalce prémiových tmavých lihovin. Cílem je dále posílit pozici společnosti v segmentu nejvyšší kvality, protože celosvětové trendy prémiovosti stoupají.

 

Jak vychutnávat

Private Reserve METAXA Orama si můžete vychutnat po večeři. Její chuť je výrazně ovocná, vyzrálá a dokonalá, přičemž se v ní obratně snoubí elegantní vinné destiláty, sladké aromatické muškátové víno a středomořské bylinky. Jantarová barva ztělesňuje teplo a bohatství Řecka.

K dostání na www.drinkito.cz

Doporučená cena 1799 Kč

 

Foto: Vladimír Šigut

Markéta Pavelková https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce

redaktorka, fotografka, recenzentka a webová degustátorka :)

moto: "piš o tom cos zažil a ochutnal na vlastní kůži"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora