The Glenlivet 12 – single malt whisky v rychlé recenzi

5 min. čtení

The Glenlivet 12 je klasická Speyside single malt whisky, která je známá svým vyváženým a elegantním profilem chutí. Je charakterizována tóny citrusů, zlatého bezu a vanilky, což slibuje potěšení pro ty, kteří hledají nekuřáckou chuť, tedy chuť bez výrazných rašelinových tónů.

Každá destilérka dělá své vlastní whisky které, pokud jsou dobře a správně vyrobeny, se stanou vždy jakýmsi otiskem konkrétního místa, jejich stylu a duše.  Proces výroby Glenlivetu je zaměřen na destilaci z vybraných druhů ječmenného sladu, což neznamená, že byste měli a automaticky museli ihned předpokládat přílišnou sladkost, ale spíše jemnou bohatost, ovocnost a jemnou chuť sušenek, která krásně vyvažuje alkohol a tanin z doby zrání v sudech. Táhne se jako tenká linka všemi whisky této destilérky, bez ohledu na stáří nebo nebo konkrétní whisky.

The Glenlivet 12

Dlouhé krky na měděných destilačních kotlích, které navrhl sám George Smith, zachytávají během destilace nejjemnější estery a jsou nedílnou součástí jemných, lákavých vůní, které najdete v každé sklence Glenlivetu ke které si přičichnete. Whisky zrála v kombinaci sudů z amerického dubu bílého a evropského dubu letního. Voda z Josie’s Well bohatá na minerály pak zajišťuje nejlepší možné výsledky během rmutování a kvašení. Tak vzniká neopakovatelná chuť této legendární dvanáctileté whisky The Glenlivet. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40%

Barva

Středně světlá medově zlatá

Vůně

Citrusové ovoce, zlatý bez a vanilka, ilustrativní pro klasickou Speyside single malt whisky. Neočekávejte kouřovou vůni rašeliny, protože toto severovýchodní region Skotska není pro rašelinu typický.

Chuť

Kandované ořechy, sladké vanilkové sušenky, sladké pečivo a jemný náznak karamelu.

Dozvuk

Sladkost, která zůstává na jazyku, ale je jemně překonána citronovou kůrou a křupavou hořkostí sudového taninu, s jemným podtónem vanilky či ořechů.

The Glenlivet 12  The Glenlivet 12  The Glenlivet 12

Tato whisky je vynikajícím příkladem klasické Speyside single malt a nezruinuje vám peněženku. Slouží jako kalibrační whisky – druh destilátu, který si nalijete, když se snažíte vysvětlit, co vlastně single malt Scotch je (např. elegantní, komplexní) a co není (tj. ne vždy rašelinová bomba). Celkově je The Glenlivet 12 vynikající volbou pro ty, kteří hledají kvalitní Speyside single malt whisky, která nabízí bohatou paletu chutí bez nakouřených tónů. Je to whisky, která je cenově dostupná a přesto poskytuje komplexní zážitek z chuti, což ji činí ideální pro nováčky ve světě whisky, stejně jako pro zkušené znalce hledající něco pro každodenní vychutnání.

The Glenlivet 12 získal několik ocenění za svou kvalitu, včetně dvojitého zlata za Single Malt Scotch – do 12 let – na San Francisco World Spirits Competition v roce 2022 a zlata za Distillers’ Single Malts 12 let a méně – na International Spirits Challenge v roce 2023.

Zajímavost

V roce 2015 tato whisky téměř zmizela z většiny trhů a byla nahrazená  Founder’s Reserve. Po třech letech se situace zlepšila a 12leté plnění s podtitulem Double Oak se vrátilo do základní řady palírny Glenlivet.

Hodnocení


4,0
4,0 z 5 hvězdiček (na základě 1 recenze)
Vynikající0%
Velmi dobré100%
Průměrné0%
Slabé0%
Velmi slabé0%

hodnocení od Krizovatkachuti.cz

24. 5. 2024

The Glenlivet 12 single malt whisky nám na první ochutnání přišla bez výrazné vůně a se silnou alkoholovou chutí. Byla hodně “ostrá” avšak po chvilce již se sametovějším ocáskem. Nicméně ochutnávka druhý den již byla příjemnější, avizované vanilkové tóny, oříšky či stopy čokoládovějších tónů se daly již zaznamenat stejně tak vůně byla již standardně příjemná s lehkými variacemi na vanilku. Za nás tedy 80%

Avatar pro Petr Pavelka
Petr Pavelka

Zdroje: roadtodram.com, masterofmalt.com, scotchaddict.com

Petr Pavelka https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce2

redaktor, fotograf, web admin, SEO optimalizátor, recenzent, gurmán a degustátor :)

moto: "život bez pití a dobrého jídla nemůže být nikdy dokonalý"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora