Whisky, nápoj gentlemanů a znalců (část 2.)

6 min. čtení

Whisky je alkoholický nápoj, který se vyrábí destilací z obilnin, zrající v dřevěných sudech. Podle znalců nechutnají žádné dvě značky whisky stejně. Jak se ale tento nápoj vyvinul a jaké jsou jeho hlavní druhy a výrobní postupy? A co zajímavého se o něm dá říct? V tomto článku se pokusíme odpovědět na tyto otázky. Minule jsme si řekli něco o historii whisky a nyní se zaměříme na její konzumaci a degustaci

Whisky je oblíbený alkoholický nápoj, který má dlouhou historii a mnoho variant. Jak správně pít whisky záleží na osobních preferencích, ale existují i některá doporučení, jak si whisky nejlépe vychutnat. Podle toho, zda chcete whisky pouze popíjet nebo ji důkladně degustovat, můžete zvolit různé způsoby konzumace a podávání whisky.

Klasické popíjení

Pokud chcete whisky jen popíjet, například při společenské příležitosti nebo k relaxaci, můžete si whisky nalít do jakékoliv sklenice, která vám vyhovuje. Můžete si whisky pít čistou, nebo si ji ochutit ledem, vodou, sodovkou, colou nebo jiným nápojem. Někteří lidé si rádi přidávají do whisky i citron, med, zázvor nebo jiné ingredience. Vše záleží na vaší chuti a náladě. Při pití whisky se nemusíte soustředit na její aroma a chuť, ale spíše na její účinek a atmosféru.

whisky

Degustace whisky

Pokud chcete whisky degustovat, tedy prozkoumat její vlastnosti a nuance, měli byste si whisky nalít do speciální degustační skleničky, která má tvar tulipánu. Tento tvar skleničky umožňuje soustředit výpary whisky k vašemu nosu a zároveň vám dává možnost pozorovat její barvu a viskozitu. Degustační skleničku byste měli držet za stopku, abyste nezahřívali whisky rukou. Whisky by měla být v pokojové teplotě, aby se uvolnila její plná vůně a chuť. Před degustací byste se měli vyhnout silným jídlům nebo nápojům, které by mohly ovlivnit váš čich a chuť. Degustace whisky se skládá ze tří fází: čichání, ochutnávání a polykání.

  • Čichání: Přibližte si skleničku k nosu a zhluboka nadechněte. Pokuste se identifikovat různé složky vůně whisky, jako jsou květiny, ovoce, dřevo, kouř, koření nebo jiné. Můžete si pomoci tím, že si představíte, co byste očekávali od whisky podle jejího původu, stáří, zrání nebo složení. Můžete si také porovnat vůni whisky s jinými whisky, které jste už zkoušeli. Čichání whisky vám pomůže připravit se na její ochutnání.
  • Ochutnávání: Napijte se whisky malými doušky a nechte ji rozprostřít po celé puse. Cilte na různé části jazyka, které jsou citlivé na rozdílné chutě, jako jsou sladká, kyselá, hořká nebo slaná. Snažte se rozpoznat různé složky chuti whisky, jako jsou ovoce, květiny, dřevo, kouř, koření nebo jiné. Můžete si také všimnout, jak whisky působí na vaše ústa, zda je jemná, ostrá, suchá, olejovitá nebo jinak. Ochutnávání whisky vám pomůže pochopit její charakter a komplexnost.
  • Polykání: Polkněte whisky a vnímejte, jak působí na vaše hrdlo a žaludek. Pozorujte, jak dlouho trvá, než whisky zmizí z vašich úst, a jakou dojem vám zanechá. Můžete si také všimnout, jak se whisky mění v průběhu času, zda se objevují nové vůně nebo chutě, nebo zda se whisky stává silnější nebo slabší. Polykání whisky vám pomůže zhodnotit její kvalitu a zážitek.

Míchání whisky

Pokud chcete whisky ještě více prozkoumat, můžete si do ní přidat trochu vody. Voda pomáhá uvolnit některé složky whisky, které by jinak zůstaly skryté. Voda také snižuje obsah alkoholu whisky, což vám umožní lépe vnímat její vůni a chuť. Přidávejte vodu postupně a v malém množství, abyste nezředili whisky příliš. Ideální poměr vody a whisky je individuální, ale obvykle se doporučuje 1:4 nebo 1:5. Můžete si také vyzkoušet různé druhy vody, jako jsou pramenitá, minerální nebo destilovaná, a porovnat, jak ovlivňují whisky.

Pokud máte rádi koktejly, můžete si whisky také vychutnat v různých směsích s jinými nápoji nebo ingrediencemi. Koktejly s whisky jsou oblíbené po celém světě a existuje mnoho receptů, jak si je připravit. Některé z nejznámějších koktejlů s whisky jsou:

  • Whisky sour: whisky, citronová šťáva, cukrový sirup a bílek, ozdobený plátkem citronu a třešní.
  • Old fashioned: whisky, cukr, hořká tinktura a led, ozdobený plátkem pomeranče a třešní.
  • Manhattan: whisky, červený vermut, hořká tinktura a led, ozdobený třešní.
  • Mint julep: whisky, máta, cukr a led, ozdobený lístkem máty.
  • Irish coffee: irská whiskey, káva, hnědý cukr a šlehačka, ozdobená kakaem nebo skořicí.

Whisky je nápoj, který nabízí mnoho možností, jak si ho užít. Záleží jen na vás, jaký způsob konzumace a podávání whisky si zvolíte. Hlavní je, abyste si whisky vychutnali a měli z ní radost.

Tak na zdraví gurmáni!

Zdroj: Wiki, alkohol, bing, wiskyarum, worlwhisky

Petr Pavelka https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce2

redaktor, fotograf, web admin, SEO optimalizátor, recenzent, gurmán a degustátor :)

moto: "život bez pití a dobrého jídla nemůže být nikdy dokonalý"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora