Světové kuchyně – Maďarsko: pikantní pálivá harmonie

6 min. čtení

Maďarsko a jeho kuchyně je jedinečná a plná zajímavých chutí. Je ovlivněna slovanskou kuchyní, rakouskou, německou, ale i tureckou. V Maďarsku stále velmi populární bílý chléb, který se říká, že Maďaři by mohli „jíst chleba s chlebem“. Další základní potravinou jsou těstoviny, které se v Maďarsku vyrábějí v mnoha různých tvarech a velikostech.

Maďarská kuchyně je proslulá svými guláši, perkelty a paprikáši. Nejtypičtějším maďarským pokrmem je gulyás, což je vydatná polévka z hovězího masa, brambor a cibule, to vše okořeněné sladkou nebo pálivou paprikou. Dalším oblíbeným jídlem je pörkölt, což je tmavě červená omáčka zdobená smetanou, která se podává s rýží nebo těstovinami. Szegedínský guláš je další specialitou maďarské kuchyně, který obsahuje hlavně zelí.

 

V Maďarsku se také konzumuje velké množství masa, především vepřového a hovězího, méně kuřecího. Zejména na Balatonu a u jiných jezer a řek jsou populární ryby (např. domorodý balatonský candát – „fogas“). V nevysokých horách na severu se pohybuje dostatek zvěřiny, které se v kuchyni také hojně využívá.

Nejčastěji používaným kořením je v maďarské kuchyni paprika, která se v restauracích dává na stůl spolu se solí a pepřem. Velmi oblíbenými surovinami jsou i zelí a zakysaná smetana. Mimořádné oblibě se těší obalovaná a smažená jídla – v této úpravě se objevují i ryby a různé druhy zeleniny. Mezi polévkami objevíte i netradiční studenou ovocnou polévku.

paprika

Maďarská kuchyně – to jsou netradiční chuťová dobrodružství a evropský Kulturní poklad

Jak bylo již výše uvedeno maďarská kuchyně je jedním z pokladů střední Evropy, známým po celém světě pro svou výraznou chuť a rozmanité pokrmy. Tato kuchyně je odrazem bohaté historie, geografie a kultury Maďarska, a nabízí širokou škálu jídel, která osloví každého gurmána. V tomto článku se podíváme na několik klíčových aspektů maďarské kuchyně a některé z nejznámějších pokrmů.

Historie a vlivy

Maďarská kuchyně má bohatou historii, která sahá až do středověku. Během staletí byla ovlivněna různými kulturami a etniky, což přispělo ke vzniku unikátních pokrmů a chuťových kombinací. Mezi hlavními vlivy patří turecká, rakouská, německá a slovanská kuchyně.

Klíčové ingredience

Maďarská kuchyně je známá pro používání určitých klíčových ingrediencí, které jím dodávají charakteristickou chuť. Nejznámější je paprika, což je sušený a mletý pepř, který se používá ve velkém množství a dává pokrmům pikantní a bohatou chuť. Maso, zejména hovězí, vepřové a drůbež, hraje také důležitou roli v maďarské kuchyni. Dalšími oblíbenými ingrediencemi jsou cibule, rajčata, brambory a paprika.

Nejznámější pokrmy

Mezi nejznámější maďarské pokrmy patří gulyás, který je v podstatě hovězí guláš s paprikou a dalšími kořeními. Tento pokrm je tradičně vařený v koci, což je kovový hrnec na trojnožce, a je často podáván s knedlíky. Dalším populárním pokrmem je paprikáš, který může být připravený s hovězím, vepřovým nebo drůbežím masem a je zahušťován smetanou. A pro milovníky pikantních jídel je tu hovězí guláš s knedlíky, známý jako “pörkölt“.

Maďarsko

Kromě těchto klasických pokrmů existuje mnoho dalších variant maďarské kuchyně, včetně různých polévek, salátů a dezertů. Dezerty, jako je rétes (roláda), tučný krém a palacsinta (pancakes), jsou v Maďarsku také velmi oblíbené.

Tradiční zvyklosti

Kromě samotných pokrmů jsou v maďarské kuchyni důležité také tradiční zvyklosti. Jedním z nich je společné vaření a stolování, které má v Maďarsku velký význam. Rodiny se často scházejí k přípravě jídel a stolování společně, což má významný sociální aspekt. Důležitý je také výběr vína, neboť Maďarsko je známé pro svá vína, a víno často doprovází maďarské pokrmy.

Závěr

Maďarská kuchyně je bohatým kulturním pokladem, který láká návštěvníky ze všech koutů světa. Její výrazné chutě a tradiční zvyklosti ji činí jedinečnou a fascinující. Pokud máte rádi pikantní a chutné jídlo, určitě byste měli ochutnat některé maďarské speciality a poddat se chuťovému dobrodružství, které tato kuchyně nabízí.

 

Jó étvágyat !

 

Zdroje: Wikipedia, Maďarskem kolem a kolem, Světová jídla

Petr Pavelka https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce2

redaktor, fotograf, web admin, SEO optimalizátor, recenzent, gurmán a degustátor :)

moto: "život bez pití a dobrého jídla nemůže být nikdy dokonalý"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora