Vánoční punč: tradiční nápoj, který zahřeje i zpříjemní

6 min. čtení

Vánoce jsou časem klidu, pohody a rodinného souznění. K tomu patří také typické vánoční pochoutky, mezi které neodmyslitelně patří i vánoční punč. Co to je, jak se připravuje a jaké jsou jeho varianty?

Vánoční punč je horký nápoj, který se skládá z vína, rumu, vody, cukru, ovoce a koření. Jeho původ sahá do 17. století, kdy byl oblíbeným nápojem britských námořníků, kteří si jej přivezli z Indie. Slovo punč pochází z hindštiny a znamená pět, což odkazuje na pět základních ingrediencí: alkohol, cukr, citron, voda a koření.

vánoční punč

Vánoční punč se stal součástí vánočních tradic v mnoha zemích, kde se podává na vánočních trzích, večírcích nebo doma u stromečku. Každá země má svou vlastní verzi punče, která se liší v použitých druzích vína, rumu, ovoce a koření. Některé z nejznámějších variant jsou:

  • Český punč: používá se červené nebo bílé víno, tmavý rum, pomerančová a citronová šťáva, skořice, hřebíček, badyán a cukr. Někdy se přidává i jablko nebo hruška.
  • Německý punč: používá se červené víno, rum, voda, citron, pomeranč, skořice, hřebíček, kardamom, zázvor a cukr. Někdy se přidává i vanilka, med nebo mandlová esence.
  • Švédský punč: používá se červené víno, portské víno, rum, voda, pomeranč, citron, skořice, hřebíček, badyán, cukr, rozinky a mandle.
  • Anglický punč: používá se červené víno, brandy, voda, citron, pomeranč, skořice, hřebíček, muškátový oříšek, cukr, máslo a vejce.

Základní příprava punče je jednoduchá a rychlá. Stačí smíchat v hrnci vodu, cukr, ovoce a koření a přivést k varu. Poté se přidá víno a rum a zahřeje se těsně pod bod varu. Punč se podává v předehřátých sklenicích nebo hrnečcích, které se ozdobí plátky ovoce nebo hvězdičkou anýzu.

Vánoční punč má mnoho příznivců. Tento nápoje je ale také poměrně kalorický, obsahuje hodně cukru a alkoholu, který se rychleji vstřebává díky teplu. Proto je vhodné s ním zacházet opatrně a nepřehánět s množstvím. Pro ty, kteří alkohol nechtějí nebo nemohou pít, existují i nealkoholické varianty punče, které se připravují z ovocných džusů, čajů nebo sirupů.

Vánoční punč je tradiční nápoj, který zahřeje i zpříjemní vánoční atmosféru. Je to také skvělý způsob, jak využít zbylé víno nebo ovoce. Každý si může najít svou oblíbenou verzi punče, která mu bude vyhovovat podle chuti a nálady.

Níže naleznete několik oblíbených receptů na tento nápoj nebo si také můžete vytvořit svůj jedinečný vlastní a originální recept na punč.

Pokud chcete připravit vánoční punč krok za krokem, můžete si vybrat z několika receptů, které jsme pro vás nalezli na webu. Zde jsou tři z nich:

  • Recept na tradiční vánoční punč: Tento recept je velmi jednoduchý a rychlý. Budete potřebovat červené víno, rum, vodu, citron, pomeranč, cukr, ovoce a koření. Nejprve smíchejte v hrnci vodu, cukr, pomerančovou a citronovou šťávu a přiveďte k varu. Poté přidejte víno a rum a zahřejte těsně pod bod varu. Nakonec přidejte ovoce a koření a podávejte v předehřátých sklenicích nebo hrnečcích.
  • Recept na horký vánoční punč: Tento recept je trochu složitější, ale má báječnou chuť. Budete potřebovat červené víno, rum, černý čaj, cukr, med, pomeranč, citron a ovoce. Nejprve si uvařte černý čaj a nechte ho vylouhovat. Mezitím nalijte do většího hrnce víno a rum. Citrusy omyjte a usušte. Do hrnce přilijte čaj, cukr a med. Pomeranč a citron rozkrojte na poloviny, vymačkejte šťávu a vlijte do punče. Dužinu z ovoce vydlabejte a vložte do hrnce. Punč pouze ohřívejte, nesmí vařit. Podávejte v hrnečcích s plátky ovoce.
  • Recept na domácí kořeněný punč: Tento recept je nejvíce pracný, ale také nejvíce vonný. Budete potřebovat rum, vodu, cukr, citron, pomeranč, jablko, hrušku, brusinky, skořici, hřebíček, badyán, muškátový oříšek a vanilkový lusk. Nejprve si připravte směs koření. Do malého hrnce dejte vodu, cukr, skořici, hřebíček, badyán, muškátový oříšek a rozpůlený vanilkový lusk. Přiveďte k varu a nechte vařit asi 15 minut. Poté sceďte a nechte vychladnout. Mezitím si nakrájejte ovoce na malé kousky a dejte je do velké mísy. Přelijte je rumem a nechte macerovat asi hodinu. Poté přidejte kořeněný sirup a promíchejte. Punč můžete podávat studený nebo ohřátý v hrnci.

Doufám, že jsme vám pomohli najít recept na který vám bude chutnat. Přejeme vám krásné a veselé Vánoce!🎄

Zdroj: nejpesidrinky, vareni.cz, světové nápoje, Pexels, Pixabay

Petr Pavelka https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce2

redaktor, fotograf, web admin, SEO optimalizátor, recenzent, gurmán a degustátor :)

moto: "život bez pití a dobrého jídla nemůže být nikdy dokonalý"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora