Štědrovečerní tabule je jednou z nejvýznamnějších součástí vánočních svátků. Je to nejen chvíle, kdy se sejde celá rodina a společně si vychutná tradiční pokrmy, ale také příležitost, kdy se dodržují různé zvyky a pověry, které mají zajistit štěstí, zdraví a dostatek v příštím roce. Jak ale správně prostřít štědrovečerní stůl, aby byl nejen krásný, ale také plný symboliky? A jaké jsou zajímavosti a historie spojené s touto slavnostní večeří? Přinášíme vám několik tipů a informací, které vám pomohou připravit si nezapomenutelnou štědrovečerní tabuli.
Prostírání štědrovečerního stolu
Prostírání štědrovečerního stolu je už odpradávna spojeno s mnoha tradicemi a zvyky, které se liší podle regionů i jednotlivých rodin. Některé z nich se dodržují dodnes, jiné už upadly v zapomnění. Mezi nejznámější patří například tyto:
- Pod stůl se nastlala sláma, která měla připomínat, že Ježíšek se narodil v chlévě na slámě. Sláma se také používala k věštění, když se z ní dělaly uzlíky a házely do ohně. Pokud se uzlík rozvázal, znamenalo to, že se dotyčný brzy ožení nebo vdá. Sláma se také dávala do bot, aby se lidé dobře chovali, nebo do peřin, aby se dobře spalo.
- Na stůl se kladly nejlepší ubrusy a nádobí, ale také peníze a klenoty jako symbol dostatku v příštím roce. Nádobí by mělo být bílé s bohatým (nejlépe červeno – zlatým) zdobením. Talíře musí být kulaté, protože symbolizují dokonalost a harmonii. Na stole by měly být tři svíčky, které musí být před večeří zapáleny a hořet po celou dobu společné večeře. Svíčky představují světlo, naději a víru.
- Na stůl se také pokládala věc s konkrétní symbolikou, třeba pečený chléb, aby měla rodina i v nadcházejícím roce co do úst, nebo jablko, které znamená zdraví a plodnost. Jablko se také rozkrajovalo, aby se lidé dozvěděli, zda je čeká zdraví či nemoc. Pokud byla v jádřinci hvězda, byl to dobrý znamení, pokud byl kříž, bylo to zlé. Jablko se také házelo za záda, aby se zjistilo, kdo se bude brát. Pokud jablko dopadlo na podlahu, znamenalo to, že se nikdo nevezme, pokud zůstalo na stole, znamenalo to, že se vezme ten, kdo sedí naproti házejícímu.
- Na stůl se také dávaly uschlé šupiny z kapra, které se schovávaly pod talíř nebo do peněženky, aby se přilákalo štěstí a peníze. Kapr se také používal k věštění, když se z něj vyřezávala kost ve tvaru kříže, která se házela do ohně. Pokud se kost rozlomila, znamenalo to, že se dotyčný dožije dlouhého života, pokud ne, znamenalo to, že se dožije jen do příštích Vánoc.
- Na stůl se také dával talíř navíc pro nečekanou návštěvu, která byla vždy vítána, nebo pro duše zemřelých, které se měly vrátit na štědrovečerní večeři. Z tohoto talíře se také dávalo jídlo zvířatům, aby byla spokojená a plodná.
Zajímavosti a historie štědrovečerní tabule
Štědrovečerní tabule má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do středověku. V té době se večeře konala v prostoru, kde se nacházel krb nebo oheň, který měl zahánět zlé síly. Večeře byla velmi bohatá a obsahovala až dvanáct chodů, které symbolizovaly dvanáct apoštolů. Mezi nimi byly například polévky, pečené maso, ryby, zelí, knedlíky, ovoce, medovina nebo víno. Večeře se začínala až po zaznění zvonů, které oznamovaly narození Ježíška. Před večeří se modlilo a zpívalo, po večeři se rozdávaly dárky a hrály se hry.
Vánoční pokrmy
Vánoční pokrmy se postupně měnily podle dostupnosti surovin, módy a vkusu. V 16. století se začal používat cukr, který umožnil výrobu sladkostí a cukroví. V 17. století se začaly péct vánoční koláče a perníčky, které se zdobily polevou a kandovaným ovocem. V 18. století se začaly používat brambory, které nahradily chléb a knedlíky. V 19. století to pak byl kapr, který nahradil původní ryby, jako byl losos, štika nebo candát. V 20. století se začaly používat exotické suroviny, jako jsou banány, ananas, kokos nebo čokoláda.
Dnes je štědrovečerní tabule velmi různorodá a závisí na osobních preferencích a tradicích každé rodiny. Některé rodiny dodržují klasické menu, které se skládá z bramborového salátu, smaženého kapra, rybí polévky, ořechového závinu a cukroví. Jiné rodiny experimentují s novými recepty a chutěmi, které obohacují vánoční stůl. Mezi oblíbené pokrmy patří například kachna, husa, krůta, svíčková, svatojánská polévka, bramborové placky, bramborová kaše, saláty, ovoce, dorty, zákusky nebo palačinky.
Ať už si vyberete jakékoliv jídlo, nezapomeňte, že štědrovečerní tabule je především o tom, že se sejdete s vašimi blízkými, podělíte se o všechny radosti a užijete si společně krásnou a nezapomenutelnou štědrovečerní večeři.
Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok!
Vánoční perníčky - tradiční sladkost s vůní VánocBlížící se vánoční období přináší nejen radost a očekávání, ale také sladké pokušení a to velice oblíbené vánoční perníčky. Tyto lahodné pečivo nejenže zve do domů vůni skvělých koření a medu, ale také představují kousek kouzla Vánoc v každém kousku. Připravte se na cestu do světa vánočních perníčků, kde historie, recepty a tradice spojené s tímto sladkým dobrotám tvoří nezapomenutelný zážitek.
Zdroj:Wiki, Vanocnisen, Bing, Receptycz, Pexels