Velikonoční knedlíková pochoutka

3 min. čtení

Blíží se období Velikonoc. Kromě nádivky, drůbeže na mnoho způsobů nebo velikonočního beránka si můžete připravit i další specialitu. Ta se bude perfektně hodit k dalšímu typickému jarnímu pokrmu – králíkovi se špenátem. O čem je řeč? O patricijském velikonočním knedlíku.

 

Málokdo tento druh knedlíku zná, ale patří k delikatesám. Jde o trochu náročnější knedlíkovou specialitu, ta se vám ale za snahu odmění nepřekonatelnou chutí, ve které se budou mísit čerstvé bylinky, kešu oříšky, králičí játra a anglická slanina.

 

 

Recept: Patricijský velikonoční knedlík s králičími játry

 

Suroviny:

 

150 g králičích, případně kuřecích jater

100 g anglické slaniny

200 ml mléka

8 rohlíků

2 vejce

hrst petržele kudrnky

200 g kešu oříšků

2 stroužky česneku

špetka muškátového oříšku

sůl a pepř

trocha strouhanky pro případné zahuštění

 

Postup:

  1. Rohlíky nakrájené na kostičky namočte do mléka a žloutků. Z bílků vyšlehejte tužší sníh.
  2. Anglickou slaninu nakrájejte na kostičky. Játra očistěte a také nakrájejte. Na pánvi nejdřív zlehka opečte anglickou slaninu, aby pustila tuk. Potom orestujte také játra a nasekaný česnek. Vše přesuňte do mísy k namočenému pečivu. Osolte, opepřete a přidejte muškátový oříšek.
  3. Kešu oříšky nasekejte a polovinu množství nasypejte k masové směsi. Přidejte také nakrájenou kudrnku a propracujte. Jako poslední zlehka vmíchejte našlehaný sníh. Protože velmi záleží na druhu a stáří použitého pečiva, budete možná potřebovat přidat trochu strouhanky, aby těsto mělo dobrou soudržnost.
  4. Z těsta vyrobte malé knedlíčky a obalte je ve zbytku nasekaných oříšků. Vařte v páře cca 15 minut. Dobu vaření je nutné přizpůsobit velikosti knedlíčků.

 

Tip šéfkuchaře:

 

„Když nemáte k dispozici králičí játra, sáhněte po kuřecích, odvedou dobrou službu, i když nejsou tak jemná. A co se vaření týče, vždy vařte v páře. Ve vodě by se bohužel oříšky na povrchu odlepily. A v páře navíc hezky změknou,“ radí Petr Kosiner, šéfkuchař Knedlíky Láznička.

 

Jak ještě servírovat Patricijský velikonoční knedlík, prozradí Velká knedlíková kuchařka.

Markéta Pavelková https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce

redaktorka, fotografka, recenzentka a webová degustátorka :)

moto: "piš o tom cos zažil a ochutnal na vlastní kůži"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora