Největší pivní událost zimy – Winter Affair pivovaru Zichovec

5 min. čtení

Že i pivo může nabídnout chvíle plné luxusu a rozmanitosti? To přesně vám chce na konci ledna dokázat pivovar Zichovec během svého jednodenního festivalu Winter Affair, který si pro vás nachystali 27. ledna v prostorách bývalého kostela Gabriel Loci na pražském Smíchově. Pro tuto příležitost pozvali 24 špičkových evropských pivovarů, které budou na místě reprezentovat samotní pivovarníci a během dne tak budete moci ochutnat celkem 150 piv, které byly vybrány tak, aby přilákali ty největší fanoušky prémiových piv a ukázali kompletní rozsah světa luxusních piv komukoliv, kdo se rozhodne účastnit.

“Asi je třeba hlavně říct, že v Zichovci milujeme pivo a teda nejen to naše. Milujeme rozmanitost, kterou pivní svět nabízí, a tak jsme přišli s tímto nápadem. Na jeden den proměnit krásný prostor kostelu Gabriel Loci na chrám toho nejlepšího piva, vytvořit zážitek, vzpomínku, na kterou nikdo z účastněných jen tak nezapomene,” prozrazuje svou vizi Miroslav Ostrý, který má na starosti nejen organizaci festivalu, ale i celý export pivovaru Zichovec. A právě jeho zkušenosti v zahraničí pro něj byli tou největší inspirací: “Loňský rok byl pro Zichovec skokový, vyrostli jsme nejen doma, ale i v zahraničí. Celkem jsme vyvezli pivo do 23 zemí a ve velké části z nich se účastnili nejrůznějších pivních festivalů. To nám dalo dvě věci: Jednak hromadu kontaktů na ty nejzajímavější sládky z celé Evropy, ale hlavně inspiraci, jak se dá takový festival vůbec dělat. Jako jeden celodenní zážitek, za jednotnou cenu a s těmi úplně nejlepšími pivy, co najdete.”

Winter Affair

Winter Affair totiž nedrží formát klasického pivního festivalu, jak ho známe u nás.

Místo, aby si člověk platil piva zvlášť, zaplatí jednu vyšší cenovku a celý den pak může degustovat po malých skleničkách cokoliv se mu zlíbí. A že bude co! Zichovečtí nám kladli na srdce hlavně to, že jejich výběr piv prostě nemá obdoby, že jejich cílem je, aby lidé z festivalu odcházeli s pocitem nevěřícnosti, s pocitem, že co právě ochutnali jim nejen otevřelo obzory, ale úplně změnilo pohled na pivovarnictví a jeho rozmanitost. Procesy za rozhodováním nám blíže představil Adam Huml, pivní someliér a milovník piva, který našel domov v zichoveckém marketingovém týmu: “Nebudu chodit kolem horké kaše. Cena přes dva tisíce za vstupenku je dost. Ale myslím, že je snadno vysvětlitelná, piva, která do Prahy přivezeme totiž není žádná přehlídka industriálních ležáků. Návštěvníci budou mít šanci ochutnat velké množství piv, která jsou silově na úrovni vína a nejen tak. Každý z pivovarů, který jsme pečlivě vybrali přiveze to nejzajímavější ze své produkce. Ochutnáte extrémně silná piva stařená po dlouhé roky v sudech po tvrdém alkoholu. Piva s exotickými přísadami, ovocem nebo třeba piva fermentována spontánně, přírodně, tak jako před industriální revolucí. Zároveň jsme ale chtěli lidem nabídnout víc než jen ta piva. Proto jsme z každého pivovaru pozvali dvojici jejich zakladatelů a/nebo sládků, kteří si svá piva na festivalu odprezentují. I proto jsme chtěli ze zážitku eliminovat finanční transakce. Nemůžete si pozvat světového sládka a chtít po něm, aby stál za kasou.”

Adam nám zároveň vykreslil krásné příklady pivovarů a piv, která na festivalu najdete. Bude to třeba slavný švédský pivovar Omnipollo, mezi jehož šesticí piv naleznete třeba šílený stout “CHURCH AMUN RA” vyráběný solera metodou v dřevěných sudech a se 17 % alkoholu. Z Anglie přijede leedský pivovar Northern Monk nebo birminghamský pivovar Attic Brew Co. A oba nabídnou nevídaný pohled do světa hypermoderních chmelených piv a silných v sudech stařených imperiálních stoutů. Itálii bude reprezentovat úplná špička, pivovar Ca’ del Brado se zabývá naturální fermentací a využívání lokálního italského ovoce jako je hroznové víno nebo kiwi. Další země, které bude reprezentovat jejich úplná pivovarská špička jsou: Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Srbsko, Finsko, Francie, Rumunsko, Maďarsko, Belgie, Chorvatsko, Nizozemsko a samozřejmě se ukážou i nějací reprezentanti naší republiky. Zahraniční produkce bude doplněna o malý ležákový bar, u kterého si budete moct odpočinou od všech těch divokých chutí a před kostelem vás obslouží pár pečlivě vybraných gastronomických stánků.

Winter Affair

Pozvánku stručně uzavírá majitel pivovar Ondra Husák: “No lhal bych vám, kdybych tvrdil, že mě s tímhle nápadem nemuseli přemlouvat. Ale asi nejde naplnit si pivovar skoro až fanatickými milovníky piva a pak jim neumožnit realizovat jejich šílené nápady. V Zichovci se snažíme skrze naší produkci přinášet co největší rozmanitost chutí a já jsme moc rád, že nyní ty obzory můžeme rozšířit ještě o vize dalších 24 světových pivovarníků, kteří k nám všichni přijedou v jeden den. Budu rád za každého člověka, kterému tímhle festivalem rozšíříme obzory. Pivo je prostě o tolik víc, než je mu často přiznáváno.”

Zdroj: PIVOVAR ZLÍCHOVEC
Markéta Pavelková https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce

redaktorka, fotografka, recenzentka a webová degustátorka :)

moto: "piš o tom cos zažil a ochutnal na vlastní kůži"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora